strona główna Baza wiedzyArtykuły Gdzie zniknęło ponad 5 miliardów złotych z handlu detalicznego w Polsce?

Baza wiedzy

Gdzie zniknęło ponad 5 miliardów złotych z handlu detalicznego w Polsce?

Prawie 34% wspomnianej w tytule kwoty (1,72 miliarda złotych) stanowiły kradzieże pracownicze. Jak psychologia organizacji może pomóc w ograniczaniu tego zjawiska? Nie wystarczy zatrudnić firmę ochroniarską, czy inwestować techniczne zabezpieczenie, trzeba też coś zrobić z jakością organizacją i ludźmi.

Według raportu GlobalRetailTheftBarometer.com za lata 2013-2014, kwotę 5,07 miliarda złotych można podzielić na cztery kategorie:
• 2,36 miliarda złotych (46,5%) pochłonęły kradzieże bezpośrednio w sklepach
1,72 miliarda złotych (33,9%) pochłonęły kradzieże pracownicze
• 0,73 miliarda złotych (14,4%) pochłonęły kradzieże popełniane przez dostawców i pracowników zaopatrzenia
• 0,03 miliarda złotych (5,2%) stanowiły koszty administracyjne i inne, niebędące skutkiem przestępstw

Jako psychologa organizacji najbardziej interesuje mnie kwota 1,72 miliarda złotych, która dotyczy kradzieży pracowniczych. Po pierwsze powstaje pytanie czy można w ogóle zmniejszyć poziom kradzieży pracowniczych? Z cytowanego raportu wynika, że w takich krajach jak Wielka Brytania, Szwecja, Francja czy Austria, udział kradzieży pracowniczych oscyluje w granicach kilkunastu procent. Jeśli w Polsce jest to ponad 30% to sugeruje, że możemy skalę kradzieży pracowniczych zdecydowanie zmniejszyć.

W prasie głównego nurtu dominują atrakcyjne tytuły Korporacyjne crime story czy firmy okradane przez pracowników muszą szukać ratunku u detektywów. Jednak to mało, samo nagłośnienie tematu nie wystarczy. Należy przede wszystkim zająć się przyczynami kradzieży pracowniczych.

autor: Dariusz Ambroziak dla Victor Welselberg Blog LINK

Zobacz również

Anomia pracownicza – dlaczego uczciwi ludzie kradną?

Czytaj więcej

Model 3 sił anomii pracowniczej

Czytaj więcej